Tuloksia

SpoVe ja HRMY:n aluehiihdot 29.1.2019

Naiset yleinen 3 km P
1 Noora Ilola 0.10.22,5 
2  Heli Aropää 0.15.48,3 


Miehet yleinen 3 km P
1 Ville Pakkanen, RKM 0.12.08,6 
2 Jeremias Komulainen, RKM 0.14.41,6 

Miehet 40 vuotta 3 km P
1 Juha Leivonen, RKM 0.10.30,2 


Miehet 45 vuotta 3 km P
1 Esko Paukkonen, RKM 0.10.29,1 


Naiset 55 vuotta 3 km P
1 Pirjo Lauren, RKM 0.14.15,2 


Miehet 55 vuotta 3 km P
1 Jukka Rahkonen, RKM 0.09.45,0 
2 Jukka Haverinen, Vantaan hiihtoseura 0.10.05,5 
3 Ari Rantamaa, RKM 0.10.29,3 


Naiset 60 vuotta 3 km P
1 Merja Tuukkanen 0.15.52,3 


Miehet 60 vuotta 3 km P
1 Matti Toppari, Tapiot 0.12.35,5 
2 Jari Mulari, RKM 0.16.08,8 


Naiset 65 vuotta 3 km P 
1 104 Arja Ahti ,HPV 0.13.22,3

Miehet 70 vuotta 3 km P 
1 Raimo Myller, SpoVe 0.11.13,6 
2 Kurt Dannholm, SpoVe 0.11.21,5 
3 Pekka Huohvanainen, SpoVe 0.12.39,4 
4 Martti Passi, RKM 0.12.44,2 
5 Arto Nikulainen, SpoVe 0.15.16,3
6 Seppo Kuokkanen, RKM 0.15.18,1 
7 Ilkka Wastimo, RKM 0.16.12,7 

Naiset 75 vuotta 3 km P 
1 Eeva Tanska, SpoVe 0.14.04,6 
2 Hannele Kivistö, SpoVe 0.17.00,0 


Miehet 75 vuotta 3 km P 
1 Jouko Laiho, SpoVe 0.12.27,3 
2 Veikko Luode, SpoVe, RKM 0.21.34,4 

Miehet 80 vuotta 3 km P 
1 Tauno Tuomikoski, Spove 0.16.07,3 
2 Taisto Malinen, RKM 0.16.27,6

Miehet 85 vuotta 3 km P 
1 Aarne Koponen, SpoVe 0.12.53,3 

******

Pirkkolajuoksu 2018 tulokset

 

Puolimaraton:

Naiset yleinen:

1. Kral-Leszczynski,    Helsinki.                     1.50.55

2. Mette Hedborg,       Mäntsälä,                   1.54.15

3. Laura Vaarala,         Heksinki,                   2.07.07 

Naiset 40:

1. Katja Köngäs          Raasepori,                  2.16.03

Miehet yleinen:

1.Teemu Tarvainen     Espoo,                        1.37.41

2. Miikka Rytty           Helsinki,                     1.38.32

3. Jan Tammela          KPK 24/7, Hki             1.49.52

4. Joel Lepistö            Helsinki,                     1.51.24

5. Joonas Juolevi        Helsinki                      1.59.31

Miehet 50:

1. Jouni Jurmu           IF-Sibbo V.                 2.10.47

Miehet 60:

1. Tage Lemström        IP-08                       2.27.53

 

10,55km (1/4M):

Naiset yleinen:

1. Sanna Kullberg       KU-58                        43.46

2. Mia Åström            Helsinki                      73.43

Naiset 45:

1. Eerika Lipsanen      Espoo                         53.13

2. Heljä Franssila        Katiska Ensemble        61.32

3. Sanna-Mari Seppälä-Koskelo   Espoon Tapiot,           62.47

Naiset 55:

1. Helle Luist              Helsinki                      61.58

Naiset 65:                  

1. Riitta Tarvas           Pieksän Latu              1.56.17

Miehet yleinen:

1. Toni Hyyryläinen    Pakilan Veto               42.04

2. Jukka Ahokas         KU-58                        42.56

3. Ossi Kukkonen       Samba Trail RC           43.17

4. Mikko Mäkelä        Downtown 65              43.36

5. Juha Jumisko          Samba Trail RC          44.31

6. Juha Pekka Kontinen,  Downtown 65         46.55

7. Ilari Kujala              Helsink                     48.51

8. Alan Granadino      Espanja                      51.43

9. Pentti Haapamäki    OTC                          52.00

10. Lauri Laatikainen                                   52.51

Miehet 45:

1. Markus Puttonen    EUK                            46.45

2. Niko Niklander       Downtown 65              53.20

3. Ennio Zuccaro        Helsinki                      71.19

Miehet 55:

1. Arto Nironen          Hgin Jyry                    52.09

Miehet 60:

1. Esko Suomalainen  PHAU                          42.54

2. Pertti Jäppinen        Porvoon Urh.              48.49

Miehet 65:

1. Keijo Lamminpää   Nousiainen                   54.03

Miehet 70:

1. Antero Ignatius       Helsinki                      59.48

Miehet 75:

1. Kari Sihvonen        Spove                         75.24

Pirkkolakävely 3000m  Tulokset

N yl Marjut Hirvonen 18.15
N40 Minna Bloigu 20.05
N45 Virve Viljola 17.16
N65 Kirsti Piipari 23.17
N70 Liisa Arbelius 24.48
N75 Hannele Kivistö 21.55
Ilona Sandman 25.10

M50 Veikko Karttunen 23.53
M60 Timo Peltomaa 21.02
Jorma S. Tiiri 22.46
M65 Paavo Tomminen 19.39
Taisto Lehtinen 20.44
Kauko Harteva 23.35
Usko Lind 27.10
M70 Risto Vainio 23.13
M75 Pauli Arbelius 23.01
Teuvo Hietamäki 23.02
Veikko Luode 25.22
Olavi Lampinen 28.39
M80 Martti Ruuskanen 28.39

Spoven yleisurheilukisat 30.8.2018

Tulokset

100m                                                      tulos             pist.              sija

M70             Pekka Mantere               17,00           430               1.

                      Heikki Räsänen               18,69           239               3.

M75             Veikko Pihlainen            18,41           365               2.

N75              Hannele Kivistö              22,61                                 1.

 

400m

M65             Jouko Rytkönen             1.13,59        496               1.

M70             Arto Nikulainen              1.32,57        158               5.

M75             Viljo Komulainen            1.29,44        333               3.

                      Keijo Koivula                   1.32,50        270               4.

M80             Sulo Kiirla                         1.35,87        379               2.

N75              Hannele Kivistö              1.49,30                              1.

 

1500m

M65             Jouko Rytkönen             5.31,90        882               1.

                      Taisto Lehtinen              5.58,61        745               2.

                      Markku Pääkkö              6.28,40        604               7.

M70             Markku Juopperi            6.24,12        732               3.

                      Lauri Ollitervo                 6.32,77        693               5.

                      Arto Nikulainen              7.07,02        547               8.

                      Heikki Räsänen               7.26,20        472               9.

                      Ilkka Wastimo                 8.32,61        252               10.

M75             Viljo Komulainen            7.01,30        704               4.

                      Keijo Koivula                   7.11,42        663               6.                     

N75              Hannele Kivistö              7.44,83                              1.

 

1000m kävely

M65             Taisto Lehtinen              6.27,05                              1.

M75             Veikko Luode                  8.03,05                              2.

N75              Hannele Kivistö              7.02,79                              1.

 

Kuulantyöntö

M65             Raimo Majuri                  11,00           787               1.

M70             Pekka Mantere               9,87              645               2.

                      Arto Nikulainen              7,95              496               4.

                      Pentti Takala                   7,34              449               5.

                      Heikki Räsänen               7,24              442               6.

M75             Veikko Pihlainen            7,93              551               3.

N70              Liisa Niekka                      5,30              518               1.

 

Kiekko

M65             Raimo Majuri                  35,48           691               1.                     

M70             Pentti Takala                   23,10           455               2.

M75             Veikko Luode                  20,34           448               3.

N70              Liisa Niekka                      11,11           329               1.

 

Keihäs..

M65             Raimo Majuri                  35,97           681               1.

M70             Raimo Niemi                    26,18           500               2.

N70              Liisa Niekka                      11,09           350               1.

 

Pituushyppy

M75             Veikko Pihlainen            306               483               1.

                      Keijo Koivula                   264               335               2.

 

Korkeushyppy

M70             Pentti Takala                   110               488               1.

SPOVEN MAASTOJUOKSUN TULOKSET

 

6km, M

 

 

1.

Oskari Houni

RKM

 22.39

2.

Ville Pakkanen

RKM

 23.07

3.

Sami Manner

RKM

 27.11

4.

Kapo Kaurio

RKM

 31.37

5.

Jaakko Oravasaari

RKM

32.30

 

 

 

 

 

6km, M50

 

 

1.

Ari Rantamaa

RKM

 27.48

 

 

 

 

 

6km, M55

 

 

1.

Jukka Rahkonen

RKM

 27.36

2.

Jari Mulari

RKM

 30.59

 

 

 

 

 

4km, M65

 

 

1.

Martti Vesamäki

Spove

 18.22

2.

Taisto Lehtinen

Spove

 18.31

3.

Paavo Tomminen

RKM

DNF

 

 

 

 

 

2km, M70

 

 

1.

Pekka Huohvanainen

Spove

 9.08

2.

Jorma Ryynänen

RKM

 9.39

3.

Arto Nikulainen

Spove

 9.46

4.

Heikki Räsänen

RKM/Spove

 10.29

5.

Ilkka Wastimo

Spove

 11. 01

6.

Kalevi Vikman

Spove

 18.20

 

 

 

 

 

2km, M75

 

 

1.

Viljo Komulainen

Spove

 9.32

2.

Keijo Koivula

Spove

 9.57

3.

Veikko Luode

Spove

 17.02

 

 

 

 

 

2km, M80

 

 

1.

Kauko Lidberg

Spove

 12.14

2.

Sulo Kiirla

Spove

 13.39

 

 

 

 

 

2km, N

 

 

1.

Tanja Angeslevä

RKM

 11.45

 

 

 

 

 

2km, N65

 

 

1.

Eila Hartonen

RKM/Spove

12,34

 

 

 

 

 

2km, N70

 

 

1.

Airi Maunu

Spove

 15.10

 

 

 

 

 

2km, N75

 

 

1.

Hannele Kivistö

Spove

 11.26

2.

Ilona Sandman

Spove

 12.35

Veteraanien aluehiihdot 7.3.2018               T U L O K S E T                          

 Sija Nimi                     Seura                   Loppuaika       Ero

     Naiset 55 vuotta 5 km V

   1. Tuula Majander      helsingin Juoksijat      20.43,6

  2. Pirjo Lauren             RKM                       22.20,7       1.37,1

     Naiset 60 vuotta 3 km V

   1. Merja Tuukkanen          Leppävirran Urheilijat    15.38,8

      Naiset 65 vuotta 3 km V

   1. Arja Ahti                HPV                          12.19,7

  2. Raili Lindholm           SpoVe                    12.53,9       0.34,2

  3. Eila Hartonen            RKM                       13.15,8       0.56,1

      Naiset 75 vuotta 3 km V

   1. Eeva Tanska              SpoVe                   12.53,8

  2. Hannele Kivistö          SpoVe                   15.29,6       2.35,8

 

     Miehet 35 vuotta 5 km V

   1. Petteri Suominen         HPV                     45.45,1

      Miehet 40 vuotta 5 km V

  1. Juha Leivonen            RKM                       16.56,3

     Miehet 45 vuotta 5 km V

   1. Petri Pulkkinen          Leppävirran Urheilijat    14.54,3

      Miehet 50 vuotta 5 km V

   1. Ari Rantamaa             RKM                       17.26,0

  2. Jukka Majander           Helsingin Juoksijat    20.35,4       3.09,4

      Miehet 55 vuotta 5 km V

   1. Keijo Järvi              Espoo RKM                 17.02,1

  2. Jukka Rahkonen           RKM                      17.06,5       0.04,4

      Miehet 60 vuotta 5 km V

   1. Sakari Savolainen        VMK                      20.31,3

      Miehet 65 vuotta 5 km V

   1. Markku Nieminen          RKM                     18.09,0

      Miehet 70 vuotta 3 km V

   1. Pekka Huohvanainen       SpoVe               10.46,5

  2. Kurt Dannholm            SpoVe                     11.01,9       0.15,4

  3. Raimo Hartonen           RKM                       11.22,8       0.36,3

  4. Jorma Ryynänen           RKM                      12.17,5       1.31,0

  5. Arto Nikulainen          SpoVe                      12.42,9       1.56,4

  6. Ilkka Wastimo            RKM                         13.44,6       2.58,1

      Miehet 75 vuotta 3 km V

   1. Jouko Laiho              SpoVe                      11.34,9

  2. Keijo Koivula            SpoVe                       12.34,0       0.59,1

  3. Martin Löfström          SpoVe                    12.58,2       1.23,3

  4. Pentti Kuntsi            RKM                          14.06,2       2.31,3

          * * * Pakilan Veto - urheilutoimintaa vuodesta 1934 * * *


Veteraanien aluehiihdot 28.2.2018         T U L O K S E T        

                             

 Sija      Nimi                     Seura            Loppuaika       Ero

     Naiset 55 vuotta 5 km P

  1. Pirjo Lauren               RKM                22.59,3

 

     Naiset 60 vuotta 3 km P

  1. Merja Tuukkanen                             16.35,5

 

     Naiset 65 vuotta 3 km P

  1. Raili Lindholm           SpoVe              14.30,2

  2. Eila Hartonen            RKM                 14.31,7       0.01,5

 

     Naiset 75 vuotta 3 km P

  1. Eeva Tanska              SpoVe              13.38,0

  2. Hannele Kivistö         SpoVe              16.21,8       2.43,8

 

     Miehet 40 vuotta 5 km P

  1. Juha Leivonen            RKM                17.43,8

 

     Miehet 50 vuotta 5 km P

  1. Ari Rantamaa             RKM                19.07,9

 

     Miehet 55 vuotta 5 km P

  1. Riku Pakarinen           SpoVe             16.53,8

  2. Jukka Rahkonen         RKM                17.21,6       0.27,8

 

     Miehet 60 vuotta 5 km P

  1. Erkki Kontio                SpoVe             21.44,3

 

     Miehet 70 vuotta 3 km P

  1. Kurt Dannholm           SpoVe              11.17,6

  2. Pekka Huohvanainen   SpoVe            11.47,1       0.29,5

  3. Raimo Hartonen          RKM                11.59,0       0.41,4

  4. Jorma Ryynänen         RKM                13.56,1       2.38,5

  5. Arto Nikulainen          SpoVe              14.39,4       3.21,8

  6. Ilkka Wastimo            RKM                14.54,2       3.36,6

  7. Kalevi Vikman            RKM                 16.55,1       5.37,5

 

     Miehet 75 vuotta 3 km P

  1. Jouko Laiho              SpoVe              12.16,1

  2. Martin Löfström          SpoVe              14.21,8       2.05,7

  3. Keijo Koivula            SpoVe              14.59,5       2.43,4

 

    Miehet 85 vuotta 3 km P

  1. Aarne Koponen            PHAU               12.56,6

 

        * * * Pakilan Veto - urheilutoimintaa vuodesta 1934 * * *

SPOVEN YLEISURHEILUKISAT 2017

1000 m KÄVELY
N45 1. Virve Viljola HKV 5.28
N65 1. Asta Savukoski Keravan Urh. 7.10
N70 1. Hannele Kivistö Spove 6.46
2. Ritva Luode Spove 8.34
M55 1. Kari Nevalainen Spove 5.34 (Tulos on tilasto-kelvoton, kun Usain pisti juoksuksi auttaakseen Virveä.)
M70 1. Seppo Ryytty Spove 7.09
M75 1. Veikko Luode Spove 7.47

100 m
N70 1. Airi MaunoSpove21,06
2. Hannele KivistöSpove21,28
M40 1.Esko PaukkonenRKM13,68
M55 1. Usain NevalainenSpove17,18
M65 1. Paavo TomminenRKM14,85
M70 1. Martti PassiRKM15,24
2. Pekka MantereSpove16,43
3. Raimo HartonenSpove18,21
4. Seppo RyyttySpove21,35
M75 1. Veikko PihlainenSpove17,43
M80 1. Kauno AnttilaSpove16.78

400 m
N70 1. Hannele KivistöSpove1.46,16
2. Airi MaunoSpove2.04,64
M40 1. Esko PaukkonenRKM1.06,78
M60 1.Kyösti LehtoSpove1.16,03
M65 1. Paavo TomminenRKM1.16,71
M70 1. Raimo HartonenSpove1.18,91
M75 1. Viljo KomulainenSpove1.27,25
M80 1. Sulo KiirlaSpove1.36,04

1500 m
N70 1. Hannele KivistöSpove7.29,32
M55 1. Arto NironenSpove6.11,50
M60 1.Kyösti LehtoSpove6.16,08
M65 1. Markku PääkköSpove6.12,06
M70 1. Raimo HartonenSpove6.06,28
2. Martti PassiRKM6.07,36
3. Arto NikulainenSpove7.14,86
4. Ilkka WastimoSpove7.50,74
5. Heikki RäsänenSpove7.51,02

Kuula
N70 1. Airi MaunoSpove5,72
2. Liisa NiekkaSpove4,82
M60 1.Kari NuikkaKorson Kaiku8,97
M65 1.Raimo MajuriSpove11,14
2. Jukka PyySpove10,34
3. Paavo TomminenRKM8,86
M70 1. Pekka MantereSpove9,71
2. Arto NikulainenSpove8,50
3. Raimo HartonenSpove7,60
4. Heikki RäsänenSpove7,58
M75 1. Veikko LuodeSpove7,18

Keihäs
N70 1. Liisa NiekkaSpove10,95
2. Airi MaunoSpove10,46
M40 1. Esko PaukkonenRKM 30,40
M60 1. Kari NuikkaKorson Kaiku26,90
M65 1. Raimo MajuriSpove39,72
2. Jukka PyySpove33,23
M80 1. Kauno AnttilaSpove29,59

Kiekko
N70 1. Liisa NiekkaSpove11,22
M65 1. Raimo MajuriSpove31,70
2. Jukka PyySpove28,08
M70 1. Pekka MantereSpove18,67
M75 1. Veikko LuodeSpove21,23
M85 1. Äke LundSpove12,95

Pituus
M40 1. Esko PaukkonenRKM4,20
M70 1. Arto NikulainenSpove2,90
M75 1. Veikko PihlainenSpove3,02
M85 1. Åke LundSpove2,16

Korkeus
M85 Åke LundSpove1,03

PIRKKOLAJUOKSU JA RATAKÄVELY 15.7.2017

RATAKÄVELY 3000 m

N 45 v

  • Virve ViljolaHKV18.52

N 65 v

  • Kirsti PiipariHKV25.06

N 70 v

  • Hannele KivistöSpove20.57

M 60 v

  • Usko LindNurmijärvi26.30


M 65 v

  1. Paavo TomminenKyurh.vet19.13
  • Taisto LehtinenSpove20.08

M 70 v

  • Seppo RyyttySpove24.51

M 75 v

  • Veikko LuodeSpove 24.51

JUOKSU ¼ MARATON

NAISET

Yleinen sarja

  • Laura Lassila52.27
  • Sanna HaikonenVantaa1.04.16
  • Matilda JylhäEPH1.17.12 

N 45

  • Mona Väisänen58.45

N 55

  • Anne VäliniemiLiedon Luja51.19
  • Helle Luist58.07

N 60

  • Merja Tuukkanen1.00.11

MIEHET

Yleinen sarja

  • Carry Saliste41.55
  • Hannu VentoVantaa42.20
  • Jan TammelaKPK24/744.16
  • Juhan MyllyniemiRunners club46.23

M 45

  • Sami KorpiolaEspoo1.13.46

M 55

  • Lauri Palva47.05
  • Pertti JäppinenPorvoon urh.47.42
  • Carl MyrbergÅIFK50.24
  • Tage LemströmIP-081.04.20

M 65

  • Kauko HartevaTeam Raju1.01.28
  • Pekka MäkinenPuujaan pullistus1.28.38

M 70

  • Raimo HartonenSpove49.26
  • Arto NikulainenSpove59.19

M 75

  • Viljo KomulainenSpove58.05
  • Veijo KemppainenSpove1.05.13

½ MARATON

NAISET

Yleinen sarja

  • Kaisa Isokääntä2.01.33
  • Mari ElfengrenVantaa2.18.21

N 40

  • Eerika LipsanenHKV1.54.10
  • katja Köngäs2.01.53

MIEHET

Yleinen sarja

  • Tuomas KaihlavirtaKuohun karpaasit1.27.53
  • Janne Nisula1.37.59
  • Antti MäkinenPuujaan pullistus2.14.41

M 40

  • Kalle KallioKauppalan kauris1.33.42
  • Mikko LehtiniemiHKV1.46.18
  • Jarkko Rahikka2.06.21
  • Juha-Pekka Kupari2.09.24
  • Mika Palmu2.20.20

M 50

  • Jouni JurmuSibbo vargarna1.49.15

M 70

  • Matti SiltanenRauhalahti2.03.58
  • Seppo PaasonenLahti2.27.31

SPOVEN MAASTOJUOKSUMESTARUUS 26.4.2017 PIRKKOLA

Naiset 2 km

  • Eila Hartonen RKM 12.54

N 70 2 km

  • Hannele Kivistö 10.56
  • Airi Mauno 14.18


Miehet

M 80 2km

  • Antti Pihlajamäki 12.24
  • Raimo Vaahisto 13.19

M 75 2km

  • Kauko Lindberg 10.36
  • Martin Löfström 10.45
  • Kari Sihvonen 11.16
  • Jaakko Heinonen 12.28
  • Veikko Luode 16.16
  • Kaj Nyqvist 21.00 (kävely)
  • Raimo Huppunen 21.00 (kävely)

M 70 2km

  • Raimo Hartonen 8.24
  • Veli Arminen 9.11
  • Arto Nikulainen 9.43
  • Heikki Räsänen 10.22
  • Ilkka Wastimo 11.41
  • Kalevi Wikman 17.55

M 65 4km

  • Urpo Saukkonen 16.43
  • Taisto Lehtinen 16.49
  • Markku Pääkkö 18.48
  • Pekka Huohvanainen 19.54
  • Paavo Tomminen 20.49

M 60 4km

  • Kyösti Lehto 18.39

M 55 6 km

  • Aki Rantamaa 26.58
  • Jukka Rahkonen 26.59
  • Kari Nevalainen 35.22

M 40 6 km

  • Esko Paukkonen 25.36

Veteraanien aluehiihdot 31.1.2017

Sija Nimi Seura Tulos Ero
Naiset 5 km V
1. Pauliina Lampinen Helsingin Poliisi-Voimail. 15.22,6
Naiset 55 vuotta 5 km V
1. Pirjo Lauren RKM 20.49,8
Naiset 60 vuotta 3 km V
1. Merja Tuukkanen 15.03,0
Naiset 65 vuotta 3 km V
1. Eila Hartonen Sporttiveteraanit RKM rouvat 12.48,8
Naiset 70 vuotta 3 km V
1. Eeva Tanska Sporttiveteraanit 12.52,6
2. Hannele Kivistö Sporttiveteraanit 14.33,4  1.40,8





Sija Nimi Seura Tulos Ero
Miehet 40 vuotta 5 km V
1. Juha Leivonen RKM 15.31,4
2. Esko Paukkonen RKM 15.34,1 0.02,7
Miehet 50 vuotta 5 km V
1. Riku Pakarinen Sporttiveteraanit 15.20,3
2. Ari Rantamaa RKM 15.30,3 0.10,0
3. Kari Vaitonen ETH-Skiteam 19.19,7 3.59,4
4. Matti Lipsanen 23.02,2 7.41,9
Miehet 55 vuotta 5 km V
1. Jukka Rahkonen Sporttiveteraanit RKM 14.45,1
2. Kari Nevalainen Sporttiveteraanit 17.47,3 3.02,2
3. Matti Toppari Espoon Tapiot 18.19,1 3.34,0
4. Ari Ranki RIA 20.13,3 5.28,2
Miehet 65 vuotta 5 km V
1. Risto Jokiniemi RKM 16.38,5
2. Pekka Huohvanainen Sporttiveteraanit 16.50,4 0.11,9
3. Pertti Rikkilä Taipalsaaren Urheilijat 20.07,2 3.28,7
Miehet 70 vuotta 3 km V
1. Kurt Dannholm Sporttiveteraanit 10.38,2
2. Raimo Hartonen Sporttiveteraanit RKM 11.03,2 0.25,0
3. Arto Nikulainen Sporttiveteraanit 11.41,3 1.03,1
4. Ilkka Wastimo Sporttiveteraanit RKM 12.25,9 1.47,7
5. Seppo Ryytty Sporttiveteraanit 14.28,0 3.49,8
6. Kalevi Vikman Sporttiveteraanit RKM 17.20,6 6.42,4
Miehet 75 vuotta 3 km V
1. Tauno Tuomikoski Sporttiveteraanit 11.12,9
2. Pentti Kuntsi RKM 12.43,9 1.31,0
3. Martin Löfström Sporttiveteraanit 13.03,3 1.50,4
4. Veikko Luode Sporttiveteraanit RKM 17.27,4 6.14,5
Miehet 80 vuotta 3 km V
1. Kauko Wira Sporttiveteraanit RKM 15.40,8
2. Yrjö Lindroos Sporttiveteraanit 17.06,9 1.26,1

 

Veteraanien aluehiihdot 25.1.2017

Sija Nimi Seura Tulos Ero
Naiset 55 vuotta 5 km P
1. Pirjo Lauren RKM 24.25,3
Naiset 60 vuotta 3 km P
1. Marita Junna 14.53,8
2. Merja Tuukkanen 16.55,7 2.01,9
Naiset 65 vuotta 3 km P
1. Arja Ahti Helsingin Poliisi-Voimail. 14.15,4
2. Eila Hartonen Sporttiveteraanit RKM rouv 15.41,6 1.26,2
Naiset 70 vuotta 3 km P
1. Eeva Tanska Sporttiveteraanit 14.19,0
2. Hannele Kivistö Sporttiveteraanit 16.28,7 2.09,7


Sija Nimi Seura Tulos Ero
Miehet 40 vuotta 5 km P
1. Juha Leivonen RKM 18.37,3
2. Esko Paukkonen RKM 18.40,0 0.02,7
Miehet 50 vuotta 5 km P
1. Riku Pakarinen Sporttiveteraanit 17.24,9
2. Ari Rantamaa Sporttiveteraanit 18.39,3 1.14,4
Miehet 55 vuotta 5 km P
1. Jukka Rahkonen Sporttiveteraanit 16.15,4
2. Kari Nevalainen Sporttiveteraanit 19.33,2 3.17,8
3. Matti Toppari Espoon Tapiot
Miehet 60 vuotta 5 km P
1. Matti Luotio Espoon Tapiot 17.07,3
Miehet 65 vuotta 5 km P
1. Jorma Aho Keuruun Kisailijat 18.13,5
2. Pekka Huohvanainen Sporttiveteraanit 20.39,8 2.26,3
Miehet 70 vuotta 3 km P
1. Kurt Dannholm Sporttiveteraanit 11.22,9
2. Raimo Myller Sporttiveteraanit 11.50,0 0.27,1
3. Raimo Hartonen Sporttiveteraanit RKM 12.51,9 1.29,0
4. Martti Passi RKM 12.54,2 1.31,3
5. Ilkka Wastimo Sporttiveteraanit RKM 14.01,6 2.38,7
6. Pauli Koppinen Sporttiveteraanit 14.02,5 2.39,6
7. Arto Nikulainen Sporttiveteraanit 15.30,5 4.07,6
8. Seppo Ryytty Sporttiveteraanit 15.54,9 4.32,0
9. Kalevi Vikman Sporttiveteraanit RKM 16.06,1 4.43,2
Miehet 75 vuotta 3 km P
1. Tauno Tuomikoski Sporttiveteraanit 11.50,2
2. Taisto Malinen RKM 16.28,8 4.38,6
3. Veikko Luode Sporttiveteraanit RKM 18.41,8 6.51,6
Miehet 80 vuotta 3 km P
1. Kauko Wira Sporttiveteraanit RKM 17.27,4
2. Yrjö Lindroos Sporttiveteraanit 17.29,6 0.02,2

SPOVEN HIIHTOMESTARUUS 2017

Tulokset määräytyi perinteisen hiihtotavan ja vapaan hiihtotavan aikojen perusteella.

Mitalit jaetaan kevätkokouksessa.

Tulokset 3+3km.

N70
1. Eeva Tanska 27,11,6
2. Hannele Kivistö 31,02,1

N65
1. Eila Hartonen 28,30,2

M80
1. Kauko Wira 33,08,2
2. Yrjö Lindroos 34,36,5

M75
1. Tauno Tuomikoski23,03,1
2. Veikko Luode 36,09,2

M70
1. Kurt Dannholm 22,01,1
2. Raimo Hartonen 23,55,1
3. Ilkka Wastimo 26,27,5
4. Arto Nikulainen 27,11,8
5. Seppo Ryytty 30,22,9
6. Kalevi Vikman 33,26,7


Tulokset 5+5km

M50
1. Riku Pakarinen 32,45,2

M55
1. Jukka Rahkonen 31,00,5
2. Kari Nevalainen 37,20,5

M65
1. Pekka Huohvanainen 37,30,2

Spovelle hiihtomitaleja

Suomen aikuisurheiluliiton SM-hiihdot perinteisellä hiihtotavalla hiihdettiin 21.-22.1 Tampereella Kaupin urheilupuistossa. Kilpailut käytiin hyvissä olosuhteissa tykkilumella.

Helsinkiläisenä käy kateeksi miten hyvin Tampereen kaupunki hoitaa ladut. Ladut ajettiin ennen kilpailua ja jopa sprinttien välissä. Ensi talveksi oli tehty jo uutta lunta eikä tarvitse odotella pakkasia. Kuntohiihtäjiä ei myöskään laskettu ladulle kilpailun aikana.

Lauantaina hiihdettiin henkilökohtainen sprintti ja parisprintti. Seuramme mitalistit lauantaina olivat henkilökohtaisessa kisassa:

  • kultaa M75 Alpo Virtanen
  • hopeaa N70 Eeva Tanska ja Eila Kaakkolahti
  • pronssia M75 Tapio Wallenius, N65 Eila Hartonen ja N70 Hannele Kivistö.

Parisprintissä

  • kultaa M75 Alpo Virtanen, Tapio Wallenius ja N70 Hannele Kivistö, Eeva Tanska
  • hopeaa N60 Eila Kaakkolahti, Eila Hartonen

Sunnuntaina pitkien matkojen henkilökohtaisessa kilpailussa:

  • kultaa M75 sarjassa Alpo Virtanen
  • hopeaa N60 Eila Kaakkolahti, M75 Tapio Wallenius
  • pronssia N60 Eila Hartonen, N70 Eeva Tanska

Joukkue kilpailussa:

  • kultaa M70 Alpo Virtanen, Tapio Wallenius, Tapio Ikäheimonen
  • hopeaa N60 Eila Kaakkolahti, Eila Hartonen, Eeva Tanska

Alpo Virtanen on ollut aina ikäluokassaan ehdotonta maailman huippua vuosikaudet ja Norjasta se kiusaaja tietenkin on useimmiten löytynyt. Tampereellakin Alpon vauhti olisi riittänyt selvään voittoon myös M70 sarjassa

- Raimo Hartonen

SM Maantiekävely 11.9.2016 tulokset:

Tuloslistaan tästä

SM 10 km 2016: tulokset :

Kunto-Pirkat järjesti Aikuisurheiluliiton SM-tiekympin tällä kertaa Pirkkahallin ympäristössä.

Tulokset (Kunto-Pirkkojen sivuilta):


Yksilötulokset 28.8.2016

Joukkuetulokset

Spoven Vuosaaren kisat 24.8.2016 

Alustavat tulokset:
Kaikki kisatulokset (word docx-versio)
Kaikki kisatulokset (vanha word doc-versio)

Pirkkolajuoksu ja ratakävely 16.7.2016

Tulokset suoraan etusivulla tai linkki tästä sinne 

Spove maastojuoksu 21.4.2016

Tulokset tässä

Spove hiihtotulokset 2016

Tulokset muodostuu 2.3. ja 9.3. pidettyjen kilpailujen yhteisaikojen perusteella.
Spoven tulokset

- Kaikki yhteistulokset

- 2.3.2016 kaikki tulokset

- 9.3.2016 kaikki tulokset

SM-hallit 20-21.2.2016
Kaikki tulokset löytyy täältä (linkki Kunto-Pirkkojen sivuille)

SM-maantiekymppi 30.8.2015
Joukkuekisatulokset tässä (linkki Kunto-Pirkkojen sivuille)
Yksilökisa-Tiejuoksun tulokset (linkki Kunto-Pirkkojen sivuille)


Pukinmäen yu-kilpailu 26.8.2015
Tulokset tässä (word)
Tuloksia (ikähyvitykset huomioitu) (excel)

Pirkkolajuoksu ja ratakävely 11.07.2015
Tulokset tässä (excel-muodossa)
Tulokset tässä (pdf-tiedostona)

Aikuisten yleisurheilun SM-kilpailut 26.-28.2015
Spovelaisten tulokset tässä

Suomen aikuisurheiluliiton SM-viestit 2015

Tulokset tässä

SM-maastot 2015, Imatra Ukonniemi 9.5.2015

Tulokset tässä

SPOVEN MAASTOJUOKSUKISOJEN TULOKSET 23.4.2015
Tulokset tässä

SM-puolimaraton 18.4.2015 Siuntio tulokset:
http://sif-fi.directo.fi/@Bin/379769/SAUL+puolimaratoni.txt?hc_location=ufi
Spovelaisten tulokset 18.4.2015 Siuntio 

10th European Masters Athletics Championships Indoor

Tulokset Miehet 70v -sarjassa löytyy tästä 
-
Suomen joukkueessa myös yksi spovelainen : Markku Juopperi

SM-hiihdot Tampereella 14.-15.3.2015 Tulokset:

- SM-hiihdot - Seurapisteet
- SM-hiihdot 14.3.2015 tulokset
- SM-hiihdot 15.3.2015 viestitulokset, myös osuusajat

SM-hallit Jyväskylässä 7.-8.3.2015 

Veteraanien aluehiihdot 5.3.2015

Aikuisurheiluliiton SM-hiihdot 21-22.2.2015 Kotkassa Tulokset:
(Spovelaisten tulokset korostevärillä, Aikuisurheiluliiton sivuilta kopioitu)
Aikuisurheiluliiton SM-hiihdot 21.2.2015 Kotkassa: Sprintti
Aikuisurheiluliiton SM-hiihdot 21.2.2015 Kotkassa: Parisprintti
Aikuisurheiluliiton SM-hiihdot 21.2.2015 Kotkassa: Pitkät matkat

Veteraanien aluehiihdot 12.2.2015

SM-halli 5-ottelu 8.2.2015 Helsinki

Hypyt aikuisurheilijoille 26.1.2015 Helsinki / Eläintarhan tunneli

SM-Vauhdittomat sisähypyt 24.1.2015 Pajulahti

Vauhdittomat sisähypyt 12.1.2015 Helsinki

Paloheinäjuoksu2014 21.9.2014

SpoVen saappaanheittokilpailut 21.5.2014

SpoVen YU-kilpailut 21.5.2014 Pukinmäen kentällä

SpoVen maastomestaruuskilpailut 24.4.2014 Pirkkolassa

SpoVen hiihtomestaruudet 2014

Hiihdon aluemestaruuskilpailut 25.2.2014 vapaalla

Hiihdon aluemestaruuskilpailut 11.2.2014 perinteisellä

Vauhdittomat hypyt Liikuntamyllyssä 7.1.2014

SpoVen yu-mestaruudet 2013 Vuosaaressa ja ikähyvityksillä muunetut lajikohtaiset

Paloheinäjuoksu2013

Kansalliset yu-kisat Pukinmäessä 8.6.2013

SpoVen maastojuoksut 25.4.2013 Pirkkolassa

SpoVen hiihtomestaruuskilpailujen tulokset 2013

Veteraanien aluehypyt Helsingissä 11-12.2.2013

Aluemestaruushiihdot 12.2.2013 (Perinteinen)

Aluemestaruushiihdot 5.2.2013 (Vapaa)

Aluevauhdittomat 4.1.2013 Liikuntamyllyssä

YU-mestaruudet 28.8.2012 Vuosaari; henkilökohtaiset ja muunnetut tulokset

IV Paloheinäjuoksu 11.8.2012

Maastomestaruudet Pirkkolassa 26.4.2012

Aluehypyt 28.2.2012 ja 29.2.2012

Aluemestaruushiihdot 15.2.2012

Aluemestaruushiihdot 25.1.2012

Vauhdittomat aluehypyt 3.1.2012

SpoVen yleisurheilumestaruudet 3.9.2011

Paloheinäjuoksu 13.08.2011

SM-viestijuoksut Porissa 11.6

Eläintarhan kisat 21.5.2011 (SpoVe, HKV)

SM-maastojuoksut Nivalassa 14.5 (valitse tuloksista "Veteraanien SM-maastot")

Maastojuoksut Pirkkolassa 28.4.2011

Spovelaisia EM-hallikisoissa 2011

SM-hiihdot 27.02.2011 Lempäälä PITKÄT MATKAT

SM-hiihdot 27.02.2011 Lempäälä JOUKKUE

SM-hiihdot 26.02.2011 Lempäälä SPRINTIT

SM-hiihdot 26.02.2011 Lempäälä PARISPRINTIT

SpoVen hiihtomestarit 2011

Aluemestaruushiihdot 10.02.2011

SM-hiihdot 6.02.2011 Polvijärvi (henkilökohtaiset)

SM-hiihdot 5.02.2011 Polvijärvi (viestit)

SM-hallikisat 29-30.01.2011

Aluemestaruushiihdot 20.01.2011

Sisähypyt 18-19.01.2011

SM-vauhdittomat 8.1.2011 Tampere

Aluevauhdittomat 2010/12

Kauden 2010 Yhteenveto

Yleisurheilun mestaruudet 2010      

SM-MAANTIEJUOKSUT 2010: henkilökohtaiset ja seurakohtaiset joukkuetulokset sekä joukkuetulokset sisältäen joukkuejäsenet

Paloheinäjuoksu 28.5.2010

Spoven 25-vuotisjuhlakilpailut 22.5.2010

SM-maastojuoksu 15.5.2010 Lahti

Maastojuoksumestaruudet 2010 Pirkkolassa

VETERAANIEN ALUEHIIHDOT 2010 PALOHEINÄ

---------------------------------------------------------------------------